В залата на Регионалния исторически музей в Стара Загора днес беше проведено публично обсъждане на Концепцията за интегрирани териториални инвестиции „Нов модел на интегрирана здравна грижа за деца в Югоизточния регион“ с водещ регион община Бургас и партньори Община Стара Загора, Тракийският университет и други. Проектната идея обединява 18 общини, девет държавни и общински болници, висше и средно училища, фирми, неправителствени организации, иновативни центрове и Министерството на здравеопазването. 
Целта е използване на техния потенциал и ресурси за създаване на нов модел за интегрирана здравна грижа за деца и постигане на качествена, модерна, навременна и достъпна здравна грижа, фокусирана върху децата от Югоизточния регион. 
„Смятаме, че това е ключов и изключително важен проект, както за нашата община, така и за целия Югоизточен регион. Защото тук говорим за един качествено нов модел на грижа за децата, които са най- скъпото ни“, каза пред присъстващите заместник-кметът на Стара Загора Надежда Чакърова. Тя посочи, че именно детското здравеопазване е една изключително чувствителна тема. „Този проект дава шанс да бъде изградена съвременна и модерна инфраструктура, за да можем да предложим качествено и кадрово обезпечено детско здравеопазване“, обясни Чакърова. 
Интегрираният проект включва серия от дейности във всички общини от региона, свързани с детското здравеопазване, създаване на кабинети за профилактика на подрастващите, инвестиции в педиатричните отделения в Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) Стара Загора и Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) Сливен, както и изграждането на МБАЛ за детски болести в Бургас. 
Концепцията на Бургас за интегрирана здравна грижа за децата има категоричната подкрепа на 18 общини, които с решения на своите общински съвети изразиха желанието си за реализацията на проекта. 
Интегрираният проект за педиатрична здравна грижа обхваща областите Бургас, Стара Загора, Сливен и Ямбол. Той включва 24 проектни идеи, които ще бъдат реализирани във всички общини от Югоизточния регион. Целта е да бъдат подобрени здравната, социалната, културната и спортната инфраструктура и достъпът до здравни услуги на подрастващите. С набелязаните дейности ще се оптимизират извънболничните грижи и болничната помощ, ще се създадат център за профилактика, единен денонощен координационен център и др. 
Проектът предвижда още създаването на Югоизточен иновационен център по генетика и биотехнологии за ранна диагностика на онкогологични заболявания и редки болести при децата, чрез генетични изследвания. 
Първата проектна идея на Община Стара Загора, финансирана по програма „Развитие на регионите“ е с индикативен бюджет от 52 милиона лева. Тя включва укрепване капацитета и възможностите за комплексна медицинска грижа в педиатрични отделения/клиники на УМБАЛ “Проф. д-р Стоян Киркович“, както и осигуряване на мерки за енергийна ефективност и зелена градска инфраструктура. Проектното предложение предвижда внедряване на интегрирана информационна система за електронно детско и училищно здравеопазване „Joystick Kids Healthcare“. Изграждане на интегрирана информационна система между областните и общинските лечебни заведения с телемедицина за осъществяване на консултативна дейност от лечебното заведение.
С индикативен бюджет от 19,5 милиона лева е проектната идея за обособяване на  Академичен център за продължаващо обучение със симулационен център – Тракийски университет Стара Загора. Осигуряване на мултифункционална учебна база за обучение на лекари и специалисти по здравни грижи (лекарски асистенти, медицински сестри, акушерки, рехабилитатори, кинезитерапевти, рентгенови лаборанти) за нуждите на педиатричната помощ.
Сред присъстващите бяха и заместник-ректорът по проектната дейност на Тракийския университет доц. д-р Емил Славов, както и директорът на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ проф. д-р Йовчо Йовчев, представители на лекарското съсловие, педиатри и директори на детски ясли и градини.