Русе е първият град в страната, който завършва голям воден проект на стойност над 100 милиона лева, стана ясно на заключителната пресконференция по проекта „Изграждане на ВиК инфраструктура на обособената територия, обслужвана от „ВиК“ ООД - Русе“. Той бе осъществен с финансовата подкрепа на Кохезионния фонд на ЕС и държавния бюджет чрез Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“, а стойността му е близо 134,4 млн.лв.
Над 10 години в Русе не е реализиран проект със сходен обхват, а благодарение на двойното натоварване на екипите на ВиК на терен дейностите са приключени в срок, каза Невена Ганчева, специалист „Комуникации“ във ВиК-Русе.
За да се случи този така чакан проект, огромен принос има покойния управител на ВиК-Русе инж. Сава Савов. Неговата решимост, способността му да обединява хората около важни идеи и усърдието, което е вложил, са способствали да се стигне. Изпълнението на толкова голям инфраструктурен проект може само да ни мотивира да работим с нови сили и повече опит за обновяването на ВиК - системите на територията, която обслужва дружеството. Ще се стремим към по-ефективно използване на водните ресурси и подобряване качеството на услугата, каза още Невена Ганчева.
Управителят на ВиК-Русе инж.Илиан Милев благодари всички, които са работили повече от 4 години за успешното завършване на проекта. Сред тях са звеното за управление на проекта в лицето на Стоян Нейчев и неговия екип и всички служители от дружеството.
„Благодаря и на гражданите на Русе, които изтърпяха несгодите, които неминуемо съпътстват този проект. Инвестицията не е направена за ВиК, а за гражданите на Русе, които са ползватели на услугата“, каза инж.Милев.
Ръководителят на проекта Стоян Нейчев обобщи, че са подменени над 120 км водопроводни мрежи, а резултатите са налице - намаляване на разходите и авариите, канализация за населението на двата квартала Средна кула и Долапите. Подобряването на състоянието на ВиК мрежата ще доведе от ограничение в увеличаването на себестойността на услугата, а оттам до ограничение в увеличаването на цената на водата.
Драгомир Друмев, ръководител „Производствен отдел“ във ВиК-Русе, обясни, че като част от проекта е надградена географската информационна система. Така например ще може да се следи кога на един водомер му изтича срокът и подлежи на проверка и абонатите да бъдат информирани своевременно. Създаден е също дистанционен мониторинг на преливници и ключови точки за водопроводната мрежа. Поставени са датчици за преливане, за скорост и за обем, които реагират при аварии или запушване на канализационната мрежа. По този начин екипите ще получават информация веднага за проблема и ще могат да реагират незабавно.